The Bronco Beat

Filed under Academics, Showcase

BPA Qualifies for STATE!

BPA+members+prepare+for+their+events+while+in+Hull+Daisetta%2C+Nestor+Salazar%2C+Na%27Mijea+Terrell%2C+Allie+Brock+and+%0AHayden+Waterstreet.%0A%0A
Back to Article
Back to Article

BPA Qualifies for STATE!

BPA members prepare for their events while in Hull Daisetta, Nestor Salazar, Na'Mijea Terrell, Allie Brock and 
Hayden Waterstreet.

BPA members prepare for their events while in Hull Daisetta, Nestor Salazar, Na'Mijea Terrell, Allie Brock and Hayden Waterstreet.

BPA members prepare for their events while in Hull Daisetta, Nestor Salazar, Na'Mijea Terrell, Allie Brock and Hayden Waterstreet.

BPA members prepare for their events while in Hull Daisetta, Nestor Salazar, Na'Mijea Terrell, Allie Brock and Hayden Waterstreet.

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






This past Friday and Saturday, our BPA(Business Professionals of America) members went to regionals competition at Hull-Daisetta. We have 32 state qualifiers, they all worked very hard to get there, and they are all very proud.  “It’s a lot of fun, I met a lot of good people and I’m excited for state, we’re all working very hard,” says Hayden Waterstreet. This was his first competition and he placed 1st in Basic Office and Procedures and will compete at state. This year the state competition will be held here in Houston during March. Business Professionals of Americas main goal is to give the students a better understanding of what to expect from the business world.

BPA Students who advanced to State and alternates:
Individual Events:
Event Place Student
Advanced Accounting 1st Place – State Qualifier Bradley Watson
Advanced Office Procedures 1st Place – State Qualifier Jaclyn Robinson
Advanced Spreadsheet 1st Place – State Qualifier Jared Baker
Advanced Word Processing 6th Place – State Alternate Reece Martinez
5th Place – State Alternate Haley Lambright
3rd Place – State Qualifier Matthew Cochrane
2nd Place – State Qualifier Ashtyn Stephenson
Banking & Finance 6th Place – State Alternate Nestor Salazar
4th Place – State Qualifier Cassie Martinez
2nd Place – State Qualifier Keila Guevera
Basic Office Systems & Procedures 1st Place – State Qualifier Hayden Waterstreet
Database Applications 3rd Place – State Qualifier Na’Mijea Terrell
1st Place – State Qualifier Tessa Garlington
Extemporaneous Speech 5th Place – State Alternate Austin Nail
3rd Place – State Alternate Kodi Casey
Fundamental Accounting 5th Place – State Alternate Marcos Deaquino
3rd Place – State Qualifier Allie Brock
Fundamental Desktop Publishing 3rd Place – State Qualifier Dakoda Ellis
Fundamental Spreadsheet 4th Place – State Qualifier Morgan Williams
3rd Place – State Qualifier Dakota Burris
2nd Place – State Qualifier
Fundamental Word Processing 5th Place – State Alternate Amber Lloyd
3rd Place – State Qualifier Dylan Mullins
Human Resource Management 2nd Place – State Qualifier Giovanna Nunez
Integrated Office 1st Place – State Qualifier Walter Burke
Interview Skills 6th Place – State Alternate Casey Anderson
1st Place – State Qualifier Hayley Higgins
Keyboarding Production 4th Place – State Qualifier Dylan Pipkin
3rd Place – State Qualifier Kaylee Kuhrt
1st Place – State Qualifier
Individual Events  (continued)
Event Place Student
Medical Office Procedures 1st Place – State Qualifier Jessica Hajovsky
Payroll Accounting 1st Place – State Qualifier Ravin Wilson
Prepared Speech 5th Place – State Alternate Sheree Fails
2nd Place – State Qualifier Wesley Till
Team Events
Event Place Student
Administrative
Support
Team
5th Place – State Alternate Morgan Crowe
Tessa Garlington
Amber Lloyd
Reece Martinez
4th Place – State Alternate Allie Brock
Matthew Cochrane
Na’Mijea Terrell
Hayden Waterstreet
3rd Place – State Alternate
Walter Burke
Dylan Mullins
Nestor Salazar
1st Place – State Qualifier Yadira Aros
Jared Baker
Mikala Smikel
Ashtyn Stephenson
Audio/Video Production Team 2nd Place – State Qualifier Hayley Higgins
Austin Nail
Holden Nichols
Samuel Norman
Presentation Management Team 2nd Place – State Qualifier Kodi Casey
Dakoda Ellis
Kameron Fabre
Giovanna Nunez

 

Print Friendly, PDF & Email
Leave a Comment

If you want a picture to show with your comment, go get a gravatar.




Navigate Left
  • BPA Qualifies for STATE!

    Academics

    The Languages of DHS

  • BPA Qualifies for STATE!

    Academics

    Why take the Dual Credit Program

  • BPA Qualifies for STATE!

    Academics

    STEM Classes Excited by New 3-D Printer

  • BPA Qualifies for STATE!

    Academics

    Engineering Math Weigh in

  • BPA Qualifies for STATE!

    Academics

    Friendly Robotics Competition

  • BPA Qualifies for STATE!

    Academics

    Juniors enjoy the Scarlet Letter

  • BPA Qualifies for STATE!

    Academics

    Busy month of March for Engineering Math

  • BPA Qualifies for STATE!

    Academics

    Broncos Rock District UIL!

  • BPA Qualifies for STATE!

    Academics

    UIL Hamshire-Fannett Invitational Tournament

  • BPA Qualifies for STATE!

    Academics

    Engineering Math class creates Fluid Lift mechanisms

Navigate Right
The student news site of Dayton High School
BPA Qualifies for STATE!